Ovčáčtí psi

O pasení

Pasení neboli ovládání zvířat pomocí ovčáckého psa je název pro činnost, kdy s určitými zvířaty manipuluje ovčácký pes. Veškerá manipulace se při pomoci ovčáckého psa stává několikanásobně jednodušší.

Pasení se především dělá s ovcemi a krávami, ale může být i se slepicemi, běžci apod… Ovčácký pes zvládá různé druhy práce – přivedení stáda, odtlačení do určitého bodu, převedení z bodu A do bodu B, oddělení konkrétního zvířete a mnoho dalšího.

Pokud člověk chce se psem pást, oba musí projít alespoň základním výcvikem pod zkušeným trenérem, kde je psovodovi i psovi vysvětlen princip této práce.

Základem práce ovčáckého psa je instinkt samotného psa, proto ne každý pes je na tuto práci vhodný. Pokud tedy vybíráte psa na pasení, je třeba hledat psa s pracovním původem. S tímto instinktem se následně pracuje a „upravuje“ se dle naší představy, následně se přidávají mluvené a pískané povely.

Pasení je i sport, který vznikl, když si farmáři chtěli porovnat svoje psy a případně se naučit něco od ostatních. V dnešní době rozdělujeme pasení na dvě kategorie – TS a CS.

Do TS se řadí všechna ovčácká plemena kromě border kolií. Všechny disciplíny na závodech probíhají poblíž psovoda, závodí se zpravidla na více ovcích apod.

Do CS spadá pouze plemeno border kolie. Největší část závodu probíhá ve vzdálenosti od psovoda, kdy pes reaguje buď na slovní, nebo pískané povely. Závody ve většině případů probíhají na skupince pěti ovcí a dbá se na přesnost.

Odkazy:
isds.org.uk
Kpop.cz
Spolekpaseni.cz
Komisepaseni.cz

Psi Farma Aktuality Kontakt +420 777 600 573